Ripple, Kritik Hamlesini Duyurdu: Fiyat Tepki Verdi!

Fintech firması Ripple Perşembe günü kritik bir hamlesini açıkladı. Bu bağlamda, Ethereum ve XRP Ledger Blockchain’lerde ABD dolarına peg’li kendi stablecoin’ini piyasaya süreceğini duyurdu. Bu gelişmenin ardından XRP fiyatı dikey bir çıkış yaptı.

Ripple, stablecoin hamlesini duyurdu, XRP zıpladı!

Ripple’ın yaptığı açıklamaya göre, stablecoin bu yılın sonlarına doğru piyasaya adım atacak. Bu arada Ripple, projenin adını henüz açıklamadı. Bununla birlikte, stablecoin’in tamamen ABD doları, kısa vadeli ABD devlet hazineleri ve “diğer nakit eşdeğerleri” ile destekleneceğini belirtti. Ripple, stabilcoin’i üçüncü taraf bir muhasebe firmasının denetleyeceğini de kaydetti. Bu firmanın stablecoin’i destekleyen varlıklarının aylık tasdiklerini sağlayacağını açıkladı. Bu bağlamda Ripple, duyurusuna şu ifadelerle girişi yaptı:

Stablecoin piyasası hızla büyüyor. Bugün yaklaşık 150 milyar dolar ve 2028 yılına kadar 2,8 milyar doları geçeceği tahmin ediliyor. Güven, istikrar ve fayda için açık bir talep var.

Bu gelişmenin ardından Ripple’ın yerel tokeni XRP yükselişe geçti. XRP gün içi düşük seviyesi olan 0,575 dolardan 0,61 dolara dikey bir çıkış yaptı. Token yazı sırasında bu seviyelerde işlem görüyordu.

XRP günlük fiyat grafiği. Kaynak: CoinMarketCap

David Schwartz: Bu alanda açık bir fırsat gördük!

Ripple Baş Teknoloji Sorumlusu David Schwartz, firmanın mevcut 150 milyar dolarlık stablecoin pazarının önümüzdeki yıllarda patlayarak trilyon dolarlık bir pazar haline gelmeye hazır olduğuna inandığını söyledi. Bu alanda açık bir fırsat gördüklerini belirtti. Bu doğrultuda Schwartz, şu hususların altını çizdi:

Bu pazara rekabetçi bir giriş yapmak için benzersiz bir konuma sahip olduğumuzu düşünüyoruz. Hem ödemeler ürünümüzle kurumsal tarafta varlığımız var hem de XRP Ledger tarafında, alanın DeFi bölümüne bir miktar girişimiz var. Bunlar bugün stablecoin’lerin kullanıldığı iki büyük kova.

En kolay şeyi yapmayacağız!”

Ripple, XRP destekli kripto ödeme platformu ve kurumsal Blockchain bir sağlayıcısı. Şirket, bu alanı yıllardır yakından izliyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, şu anda stablecoin alanında Tether (USDT) ve USDC’nin hakim konumda. Schwartz, Ripple’ın durumunu şu şekilde açıkladı:

Güçlü bir bilançomuz var. Çok uzun zamandır buralardayız. Harika bir uyumluluğumuz var, neredeyse sekiz yıldır ödemeler için uyumluluk yapıyoruz. Etkileyici bir lisans paketimiz var.

Schwartz, Ripple’ın stablecoin’i etrafında “ABD yargı yetkisi bağlantısı olması gerektiğine” karar verdiğini söyledi. Ayrıca, “yapılacak en kolay şeyin Tether’in yaptığı gibi olacağını” ekledi. Bu arada, Tether’in merkezi Britanya Virjin Adaları’nda. Ancak Ripple, ABD’li müşterilerin “bankanıza bir stablecoin yatırabileceği” ve kurumsal ve bireysel kullanım durumlarını geleneksel finans alanıyla birleştirebileceği bir gün görmeyi umuyor.

Ripple, neden şimdi bir stablecoin piyasaya sürülüyor?

Schwartz, bu fikrin Ripple’da bir süredir, ilk başta şaka yollu olarak ortaya çıktığını söyledi. “Bu bizim hayatımızı kolaylaştırır” gibi konuşmaların geçtiğini belirtti. Bu fikir üzerinde daha fazla kafa yordukça, gerçekten mantıklı hale geldiğini söyledi. Bunun nedenleri arasında dolarize varlıklara erişimi olmayan gelişmekte olan piyasalardan gelen talep ve kurumsal firmaların stablecoin kullanımına olan ilgisi yer alıyor. Schwartz, Ripple’ın mevcut stablecoin’leri kullanmayan müşterilerle konuştuğunu ve bunun nedenini sorduğunu belirtti.

Schwartz, XRP Ledger‘da çok fazla büyük stablecoin olmadığını ekledi. Ayrıca, Ripple’ın Blockchain’deki kullanım alanlarını genişletmeyi desteklediğini belirtti. Schwartz, Blockchain’de XRP’nin yanı sıra başka bir önemli varlığa daha ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x