İşte Herkesin Merak Ettiği Sorunun Yanıtı

“Dolar ve Avro’nun yükselişinin otomobil fiyatlarına yansıması bekleniyor: Kur zamları yolda”

Son bir haftada ABD Doları ve Avro’da yaşanan yükseliş, otomobil firmalarını mart ayında ara zam yapmaya yönlendiriyor. Dövizdeki artış, ay başında zaten zam yapan otomobil firmalarını yeni zamlar yapma noktasına getiriyor. Vatandaşların mevduat faizlerinin enflasyonun altında kalması nedeniyle birikimlerini koruma çabası, altın ve döviz fiyatlarında hızlı bir yükselişe neden olmuş durumda. Özellikle döviz fiyatlarında serbest piyasa ve banka fiyatları arasındaki makasın genişlemesi, döviz bürolarında uzun kuyrukların oluşmasına neden olmuş.

Otomotiv sektörü, döviz fiyatlarındaki artış ve enflasyon etkisini dengelemek adına mart ayında yaptığı zamlarla dikkat çekmişti. Ancak geçen hafta döviz fiyatlarındaki hızlı yükseliş, otomobil firmalarını yeni zam planları yapmaya itiyor. Yöneticiler, döviz kurlarındaki artışın ay içinde zam yapmalarını zorunlu hale getirdiğini belirtiyor. Bazı otomobil markalarında yüzde 10’a kadar varan oranlarda zam yapılması gündemde. Yöneticiler, anahtar teslimi satış fiyatlarının yüzde 116 vergi içermesi nedeniyle fiyatların aslında beklenenden daha fazla yükseldiğine dikkat çekiyor.

Örneğin, vergisiz fiyatı 500 bin TL olan bir otomobil, önce yüzde 80 ÖTV, ardından da ÖTV’li fiyat üzerinden yüzde 20 KDV ile vergilendiriliyor. Bu durumda otomobilin fiyatı 1 milyon 80 bin TL oluyor. Otomobile yapılan yüzde 5’lik zamla birlikte matrah fiyatı 525 bin TL’ye çıkıyor ve vergili fiyatı 1 milyon 134 bin TL’ye yükseliyor. Yani, 25 bin TL’lik zamın anahtar teslimi satış fiyatına etkisi 54 bin TL oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x