Fenerbahçe’ye ceza gelir mi? Galatasaray ne açıklama yaptı | Fener’den KAP açıklaması geldi

Trabzonspor – Fenerbahçe maçındaki olaylar hakkında Bakan Tunç önemli açıklamalarda bulundu. Tunç, “Bu tür olayların sahalarımızda olmaması lazım. Spor kardeşliktir diyoruz ama maalesef düşmanlığa dönen bir durum söz konusu olabiliyor. Dünkü olaylarda 12 kişi gözaltına alındı ve soruşturma başlatıldı. Sahaya inen ve saldıranlarla ilgili görüntüler inceleniyor. O görüntüler incelendiğinde iki tarafın da sporcuları tarafından karşılıklı arbedeler söz konusu. Soruşturma devam ediyor. 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunumuz var. Bu kanunda hangi fiillerin hangi yaptırımları var, hepsi yazılı” dedi.

BAKAN TUNÇ’TAN DÜZENLEME SİNYALİ

“İşte sahaya girmek, taşkınlık yapmak, sahaya yasak madde sokmak spor alanı dışında yine sporu etkileyecek şekilde tahrik edecek şekilde beyanatta bulunmak basın yayın aracılığıyla. Tüm bunlar hepsi bu olay çerçevesi içerisinde kimin hangi fiili hangi kanun maddesine uyuyor? Bu soruşturmayı şu anda Cumhuriyet Savcılığı yapıyor.

Spor kulübünün görevleri var. Onların özel güvenlikleri var. Tedbir almaları gerekiyor. Emniyet güçlerinin yanı sıra orada bir de özel güvenlikler var. Onların sahaya birilerinin girmemesi için gerekli tedbirleri alması lazım. O noktada da detaylı bir soruşturma yapılıyor şu anda.

Bunu siyasete dahil etmek bir kere hiç doğru değil. Bunu siyaset dahil etmek bir kötü niyeti gösterir. Dolayısıyla ona da müsaade etmemek lazım. Mevzuatımız gerekli cezaları öngörüyor. Ama biz buna rağmen “Acaba para cezalarında, hapis cezalarında yeniden bir düzenleme ihtiyacı var mı, yok mu?” konusunu değerlendirdik arkadaşlarımızla. O konuda bir taslak çalışmamız oluştu. Tabii bunu yargı paketinde de olabilir ama madde sayısına göre… Önümüzde seçim sonrası Meclisimizin takdirine sunacağımız birkaç madde değişikliği, caydırıcılık açısından bir taslak olacak.”

TOP CUMHURİYET SAVCILIĞI’NDA

Bakan Tunç, “Görüntüler izlenir. Bu görüntüleri değerlendirecek olan Cumhuriyet Savcılığı. Meşru savunmanın da ötesine geçip karşı tarafa zarar verecek kendi savunmanın ötesine giden bir durum söz konusu mu? Bir saldırı var mı? Taraftar da olsa futbolcu da olsa he iki taraf içinde bir suç işlenmişse soruşturulur. Şimdi oradaki detayla ilgili henüz bir detay maddeler, şu madde şu olacak demiyoruz. Acaba caydırıcılık açısından cezaların arttırılması gerekli mi, değil mi? Bunun çalışmasını yaptık. Tabii bu milletvekillerimizin takdirine sunacağımız husus. Şu fiiller bakımından şu olursa daha iyi olur diyeceğimiz bazı hususlar olabilir. Yani cezaların her maddede arttırılması değil de…. Gençlik ve Spor Bakanlığımızın bir takım talepleri oldu. İşte Sosyal medyadaki birtakım troll hesaplar, yasa dışı bahisler. Hepsi bunların içerisinde değerlendirilecek konu” diye konuştu.

FB KONGRE ÜYESİ VE SPOR HUKUKÇUSU OLASI CEZALARI YAZDI

Olayların ardından kamuoyu verilecek cezalara odaklandı. Spor Hukukçusu Ebrar Efkan Bilgiç, sosyal medya hesabından talimatlara göre verilebilecek cezaları madde madde anlattı. Trabzonspor Kulübü; usulsüz seyirci alma, merdiven boşlukları, çirkin ve kötü tezahürat, saha olayları gibi maddelerden ‘en az’ 3 maç seyircisiz oynama cezası alacak. Bu cezanın artması kuvvetle muhtemel. Kulübe; 2.5 milyon TL civarında da bir fatura gelecek.

KORKMAZ’A ‘SALDIRI’DAN CEZA

Trabzonspor Yardımcı Antrenörü Egemen Korkmaz, Fenerbahçeli kaleci İrfan Can Eğribayat’a yönelik fiili saldırı nedeniyle Disiplin Talimatı’nın 44. maddesi uyarınca 5 ila 10 maç arası soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı alacak ve 45 ila 90 gün arasında hak mahrumiyeti cezası verilecek. F.Bahçe’de taraftara yönelik fiili müdahaleleri olan Jayden Oosterwolde, Michy Batshuayi ve Osayi Samuel’in fiili müdahalelerinin saldırı olarak nitelendirilme olasılığı var. Bununla ilgili örnekler göze alındığında ceza gelebilir

OYUNCULARA İNDİRİM GELEBİLİR

PFDK’nın ‘Kavga’ başlıklı 45. maddesi uyarınca bu 3 futbolcu sevk edilebilir. Maddenin karşılığı ise 3-5 müsabaka arası men. Cezanın 1/3 oranına düşürülme durumu var. Ancak orantı göz önüne alınırsa haksız tahrik indirimiyle örneğin Osayi en az 1 maç men alabilir. Ankaragücü maçındaki olaylarda Josef’e taraftara yönelik hareketinden dolayı ceza verilmemişti. Eski Bursasporlu Harun Tekin, Kasımpaşalı taraftara yaptığı fiili hareket nedeniyle 4 maç ceza almış, bu da ‘Haksız tahrik’ ile 2 maça düşmüştü. Osayi ile Harun’un müdahalelerinin birbirine benzer olduğu da ifade edildi…

DURSUN ÖZBEK’TEN AÇIKLAMA

Öte yandan Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Trabzonspor – Fenerbahçe maçı sonrası Fenerbahçe’ye saha içinde saldırılmasını ve Fenerbahçe Yönetimi’nin ligden çekilmek için genel kurul çağrısı yapmasını değerlendirdi.

Özbek şunları söyledi:

“Adil bir şekilde bunların önüne geçmek için gereken cezalandırılmaların yapılması… Sporun yeşil sahalarda kalmasını istiyoruz. Sahanın dışına taşmasına ve polemiklere sebep olmasına karşı bir tutumumuz var. Bu konuyla ilgili olması gereken adil yaptırımların da gündeme gelmesinden yanayız. Bu konuda görev TFF’ye düşmektedir. Onların da adil bir şekilde gereğini yapacağından eminim. Olayların bu seviyeye gelmesi en önemli konu. Buraya nasıl geldik, bu duruma Türk futbolu nasıl geldi? Üzerinde durulması gereken konu bu. Geçmişten bugüne yapılan söylemlere bir bakalım. Yetkililer olaya buradan başlamalı. Her iki camiaya da olaylardan dolayı geçmiş olsun diyorum. Sıhhatli ve adil bir çözüm bulabilmenin tek yolu, olayların başlangıcından itibaren… Sadece Trabzon’un sahasından olan olaylardan bahsetmiyorum. Bugüne nasıl geldik, hangi söylemlerle geldik? Buna dikkat edilmeli. Gerilimi neyin artırdığını inceleyerek olayların önlenmmesinden yanayım. Adilane bir şekilde değerlendirilip TFF’nin gerekli cezaları vereceğinden eminim. Süper Lig başkanları olarak bir whatsapp grubumuz var ama yazılanları söylemek yanlış olur. Her kulüp olaylara baktığı açıdan, Trabzon’daki olayları değerlendiriyor. Orada yazılanlarla ilgili bir şey söylemem mümkün değil”

FENERBAHÇE RESMEN BİLDİRDİ

Fenerbahçe Kulübü, 2 Nisan Salı günü olağanüstü genel kurul toplantısının yapılacağını Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bildirdi.

Sarı lacivertli kulüpten KAP’a yapılan açıklama şöyle:

“Şirketimiz hakim ortağı Fenerbahçe Spor Kulübü tarafından, Kulübün 2024/7 sayılı Yönetim Kurulu Kararı 19.03.2024 tarihinde Şirketimize bildirilmiş olup, alınan kararı kamuoyunun bilgisine sunarız.

Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu’nun, 18.03.2024 tarihinde aldığı kararlar aşağıda yer almaktadır.

1- Tüzüğümüzün 20. Maddesinin ikinci fıkrasının (c) bendi gereği Yönetim Kurulu’nun tamamının talebi üzerine, aşağıdaki gündemle Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı yapılmasına; toplantının, 2 Nisan 2024 Salı günü saat 17.00’da Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi, Kadıköy, İstanbul adresinde yapılmasına, gerekli çoğunluk sağlanamadığı takdirde toplantının, 9 Nisan 2024 Salı günü, aynı yer ve saatte, aynı gündemle, çoğunluk aranmaksızın gerçekleştirilmesine,

Gündem:

1- Açılış,

2- Genel Kurul Başkanlık Divanı Seçimi,

3- Saygı Duruşu,

4- İstiklal Marşı,

5- 17 Mart 2024 gecesi oynanan Süper Lig müsabakasında meydana gelen olaylar ve son dönemde Türk futbolunda yaşananlara istinaden Futbol A Takımımızın Süper Lig’den çekilmesi dâhil, alınacak aksiyonların değerlendirilmesi,

6- Kapanış.

katılanların oybirliği ile karar verilmiştir”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x